Natuurbeheer en ecologie

Het is vooral de laatste jaren dat natuurbeheer zeer actueel geworden is. Acties rond de biodiversiteit zijn belangrijke elementen in het beheer. Zo zal er gestreefd worden naar herstel van het landschap in zijn oorspronkelijk staat. Het versterken van de habitat voor de fauna is een belangrijk doel. Rekening houdend met de boswetgeving wordt een beheersplan voor onze natuurgebieden opgesteld.

 

Rode lijst in Vlaanderen

Rode Lijsten zijn overzichten van soortengroepen en geven aan welke soorten uitgestorven, met uitsterven bedreigd, bedreigd of kwetsbaar zijn. Deze kan men raadplegen via: https://www.inbo.be/nl/rode-lijsten-vlaanderen

Natuurverwerving

Het verwerven van natuurgebieden in eigendom is de belangrijkste manier om de natuur te beschermen. Gaandeweg heeft Orchis vzw dan ook terreinen met een hoge natuurwaarde aangekocht. Aan de hand van beheersplannen wil de natuurvereniging het behoud op lange termijn verzekeren. Orchis vzw is eigenaar van 25 hectare natuurgebied.

Natuurgebieden door Orchis beheerd

  1. De natuurterreinen die Orchis vzw beheert, zijn deels eigendom en deels in huur. Orchis vzw is in 14 gebieden actief. Ze liggen verspreid in Maaseik, Maasmechelen, Lanaken, Bilzen, Hoeselt, Riemst en Zutendaal.

Zutendaalbeek en Bezoensbeek te Zutendaal

  1. Bosbeekvallei te Maaseik
    Conservator: Theo Hellofs
    Totaal in beheer: 01 ha 55 a 22 ca
  2. Maaswinkel te Maasmechelen
    Conservator: Bertie Vanderlee
    Totaal in beheer: 20 a 50 ca
  3. De Kuil te Zutendaal
    Conservator: Johan Geusens
    Totaal in beheer: 06 ha 39 a 89 ca
  4. Kaart Hoefaart
    Conservator: Jos Bijnens
    Totaal in beheer: 31 ha 68 a 07 ca
  5. Demervallei ‘Motmolen' te Bilzen
    Conservator: Theo Hellofs
    Totaal in beheer: 13 ha 98 a 33 ca
  6. Molenbeemden te Riemst
    Conservator: Francine Thewissen
    Totaal in beheer: 07 ha 96 a 88 ca

 

  1. Gerlabeekvallei te Hoeselt
    Conservator: Jos Bijnens
    Totaal in beheer: 10 ha 21 a 83 ca
  2. Wermbeek te Hoeselt
    Conservator: Jos Bijnens
    Totaal in beheer: 82 a 64 ca
  3. Schuilenborg in Beverst
    Conservator: Jos Bijnens
    Totaal in beheer: 11 ha 79 a 08 ca
  4. Zutendaalbeek en Bezoensbeek te Zutendaal
    Conservator: Piet Martens
    Totaal in beheer: 09 a 70 ca
  5. Eric Bemelmans boomgaard
    Conservator: Theo Hellofs
    Totaal in beheer: 47 a 16 ca 
  6. Kaart Krombeek
    Conservator: André Stulens
    Totaal in beheer: 07ha 49 a 29 ca